PRZYCZYNY OTYŁOŚCI

OTYŁOŚĆ

Otyłości powstaje w skutek nadmiernego dostarczania energii w stosunku do jej wydatkowania. Na pewno dołączają się uwarunkowania genetyczne, ale z nimi (w ogromnej większości przypadków) też można sobie poradzić.

SPOŻYWANIE NADMIERNYCH ILOŚCI POŻYWIENIA.

Na pewno przyczynia się tu łatwy dostęp do smacznej i atrakcyjnie zapakowanej żywności (batony i chipsy można kupić nawet w kiosku z gazetami czy na stacji benzynowej).

Nadmierna ilość spożywanych pokarmów, sposób ich przyrządzania i skład diety (obecność lub brak określonych składników, np. niektórych białek) w istotny sposób determinują rozwój nadwagi i otyłości. Coraz częściej jemy w pośpiechu, byle co i byle gdzie. Dostarczamy organizmowi ogromne ilości łatwo przyswajalnych węglowodanów, nie dbając o właściwy skład jakościowy diety. Zawartość witamin i mikroelementów w spożywanych posiłkach i odpowiedni bilans węglowodanowo-białkowo-tłuszczowy są dla większości amatorów „fast-foodów” nieznane i nieistotne.

Pośpiech przy jedzeniu (łykanie zamiast żucia) zaburza już zachwiany bilans podstawowych składników pożywienia. Dodatkowo poprzez nieprawidłowości w trawieniu powoduje zbyt częste przyjmowanie pokarmów.

 

ZBYT MAŁE WYDATKOWANIE ENERGII

Znaczne zmniejszenie wysiłków (samochód, autobus, winda, zakupy przez telefon) przy zachowaniu dotychczasowych ilości pożywienia powoduje przyrost tłuszczowej masy ciała (kiedyś goniłem za autobusem, teraz dostojnie jadę samochodem). Otyłość ogranicza aktywność fizyczną (bóle stawów, szybkie męczenie), co powoduje unikanie wysiłków i dalsze tycie.

Stale malejące wydatkowanie energii, co obserwuje się w dzisiejszych czasach we wszystkich grupach wiekowych, może być przyczyną wystąpienia otyłości nawet u osób bez grubasów w rodzinie (rodzice, dziadkowie).

 

GENETYKA

Kolejnym elementem wpływającym na kształtowanie masy ciała jest wpływ genów, które otrzymaliśmy od rodziców. Rodzice otrzymali geny od naszych dziadków, dziadkowie od pradziadków itd…

Można sobie rozmyślać na temat winy rodziców jako współautorów naszej otyłości i w ten sposób siebie samego usprawiedliwiać. Ale najczęstszą przyczyną otyłości uwarunkowanej genetycznie jest to, że w porównaniu do naszych przodków, zjadamy o wiele więcej cukrów, za to mamy zbyt mało aktywności fizycznej.

Naprawdę rzadkością jest otyłość tak uwarunkowana, ze trudno się jej pozbyć. Przykłady: nowotwór wydzielający insulinę (insulinoma), choroby wymagające leczenia sterydami (astma, choroby reumatyczne), i inne rzadkie schorzenia.