ANALIZA SKŁADU CIAŁA

Analiza składu ciała a odchudzanie cz.1.

Po co w ogóle wykonywać analizę składu ciała? Przecież większość z nas ma w domu wagę – i to powinno wystarczyć! Otóż nie!
Dlaczego?
W monitorowaniu leczenia dietetycznego bardzo pomaga nowoczesny, dobrej jakości analizator składu ciała, który informuje o tym, jaki procent masy organizmu stanowią m.in. tłuszcz, mięśnie i woda. Urządzenie pozwala obserwować jakie zmiany (ilościowe) zachodzą podczas odchudzania pomiędzy tymi tkankami w czasie kuracji.
Większość pacjentów, zanim trafiła do nas, odchudzała się licząc kalorie, a swoje osiągnięcia kontrolowała za pomocą zwykłej wagi. Ci, którzy schudli byli zadowoleni z wyników zmierzonych w kilogramach, ale większość z nich zauważyła znaczny i niepokojący spadek energii, siły i wytrzymałości. Nie rozumieli przyczyny takiego stanu rzeczy. Wydawało im się, ze skoro schudli, to powinni czuć się lepiej i być zdrowsi… Podczas takiego niekontrolowanego odchudzania dochodzi do utraty głównie masy mięśniowej a „przy okazji” też i tłuszczowej. Takie działanie jest szkodliwe dla zdrowia, gdyż może spowodować m.in. uszkodzenie nerek. Dlatego powinno się regularnie monitorować proces redukcji masy ciała, by wcześnie rozpoznać nieprawidłowości i uniknąć ciężkich dla zdrowia powikłań.
Dlatego używamy naszego analizatora przy każdej wizycie pacjenta w naszej przychodni i na bieżąco omawiamy wynik badania.

Ważne informacje:
Do badania najlepiej przystępować o tej samej porze dnia i w podobnym stroju – tak aby kolejne pomiary były wykonywane w najbardziej zbliżonych do siebie warunkach.
Jak przygotować się do badania, by osiągnąć miarodajny wynik?
– nie powinno się jeść i pić co najmniej 3 godz. przed badaniem;
– nie powinno się ćwiczyć co najmniej 12 godz. przed badaniem,
– należy opróżnić pęcherz moczowy około pół godziny przed badaniem.
– nie powinno się pić alkoholu co najmniej 48 godz. przed badaniem.

Co może zafałszować wynik tego badania?
– metalowe implanty w ciele,
– miesiączka i okres kilku dni przed nią.

Jeżeli pacjent nie może spełnić tych wymagań, to (aby wyniki były miarodajne) kolejne badania należy wykonać w podobnych warunkach.

Kto nie powinien poddać się analizie składu ciała?
– kobiety w ciąży,
– osoby z wszczepionym defibrylatorem lub stymulatorem serca,
– osoby z epilepsją (padaczką);
– dzieci poniżej 3 (7) roku życia (dane zależą od producenta).

Przebieg badania – należy stanąć bosymi stopami na platformie urządzenia, wziąć w ręce czujniki i stać nieruchomo przez około 15 sekund.
Wynik dostępny jest zaraz po badaniu.

 

Analiza składu ciała a odchudzanie cz.2.