UJEMNY bilans ENERGRTYCZNY

… niebawem podam kilka ważnych informacji na temat rzeczonego ujemnego bilansu energetycznego … a na razie – jak widać na załączonym obrazku – umieściłem same przepisy, które gotował szef kuchni Cezary Powała – smacznego !

 

BROKUŁY Z CIECIERZAYCĄ NA SPOSÓB ORIENTALNY

składniki:
– brokuły 150g
– ciecierzyca 150g (ugotowana lub zalewa) 
– olej kokosowy- 1 łyżka
– cebula- 1 szt.
– imbir – 1 łyżka (starty lub plastry)
– czosnek – 3 ząbki
– pomidory z puszki – 150-200g
– mleko kokosowe 50-70 ml
– sól, pieprz (wedle uznania)
– przyprawy (wszystko po pół łyżeczki): kardamon, kumin rzymski mielony, kurkuma, cynamon, ziarenka kolendry, słodka i ostra papryka

wykonanie:
Wycinamy różyczki z brokułu, ugniatamy i odstawiamy najlepiej na >30 minut (niech wytworzy się sulforafan!), a następnie wstawiamy wodę i gotujemy różyczki.
Na gorącą patelnię wlewamy łyżkę oleju kokosowego i wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę i posiekany czosnek. Całość podsmażamy kilka minut i dodajemy wcześniej ugotowaną ciecierzycę albo odcedzoną z zalewy, mieszamy.  Dodajemy wszystkie przyprawy po pół łyżeczki, mieszamy.

Do ciecierzycy dodajemy pomidory z puszki, imbir (może być starty albo pokrojony w plastry) oraz doprawiamy solą i pieprzem. Całość mieszamy i dodajemy mleko kokosowe. Po 3 min gotowania danie jest gotowe.


MELON W SZYNCE DOJRZEWAJĄCEJ

składniki:
– melon ½
– szynka dojrzewająca 12 plastrów
– ser feta 60g
– kapary 30g
– pomidory cherry 40g
– rukola – 2 garście
– oliwa z oliwek
– pieprz

przygotowanie
Obieramy melona ze skórki i kroimy na kawałki. Bierzemy plaster szynki np. parmeńskiej i zawijamy kawałek melona.
Na talerz układamy rukolę, kawałki melona zawinięte w szynce.

Posypujemy serem feta, pomidorami cherry i kaparami. Doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem i polewamy odrobiną oliwy z oliwek.



RAMEN – JAPOŃSKI ROSÓŁ

składniki:
– wywar wieprzowo-wołowy 500 ml (ugotowany wcześniej, ponieważ taki bulion gotujemy 15h) z dodatkiem imbiru, wodorostów NORI, marchewki, sosu sojowego i 50 ml sake

dodatki:
– wolno pieczona wołowina 150g
– gotowane grzyby shitake 5-6 szt.
– makaron pszenny lub lepiej konjac
– sos sojowy 10 ml
– pęczek dymki lub szczypiorku
– 2 jajka ugotowane na pół miękko
– prasowane wodorosty 2 szt
– kapusta pak choi 50 g

 

PRZYGOTOWANIE:
Do garnka nalewamy wody i doprowadzamy do zagotowania, następnie wrzucamy makaron i gotujemy ok. 15 min.
W drugim garnku również doprowadzamy wodę do zagotowania i wrzucamy grzyby shitake na 5-6 min. Po tym czasie wyciągamy je i kroimy na mniejsze kawałki.
Do wcześniej przygotowanego bulionu wieprzowo-wołowego  dorzucamy kawałki pokrojonej w plastry wieprzowiny i czekamy chwilę tak aby mięso było ciepłe. Następnie obieramy imbir i kroimy w plastry. Sprasowane wodorosty kroimy na mniejsze kawałki (prostokąty). Dymkę lub szczypiorek siekamy oraz kroimy na kawałki kapustę pak choi. Gotujemy jajka na wpół miękko (aby jajka miały kolor brązowy po ugotowaniu wrzucamy je na całą noc do sosu sojowego).
Do miski włóż ugotowany makaron, grzyby shitake, plaster mięsa, garść kapusty pak choi, kilka plastrów wodorostów, przepołowione jajko a na koniec posypujemy szczypiorkiem i imbirem. Wszystko zalewamy bulionem.

Gotowe.