CELIAKIA cz.1.

Łyk medycyny dla całej rodziny

dr Anna Bochenek-Mularczyk

Czy wiecie, że…  Celiakia to wywołany glutenem zanik kosmków jelitowych, w wyniku, którego powierzchnia wchłaniania jelita zmniejsza się w sposób uniemożliwiający prawidłowe przyswajanie ważnych dla życia substancji odżywczych oraz makro i mikroelementów. Wśród całej gamy objawów na pierwszy plan wysuwają się objawy nietolerancji: wzdęcia, bóle brzuch, uporczywe tłuszczowe biegunki.

Co ciekawe nie zawsze obserwowany jest spadek masy ciała. Celiakia z prawidłową masą, nadwagą a nawet otyłością jest coraz częściej spotykana.

Następnie pojawiają się objawy zaburzonego wchłaniania białek, tłuszczów, witamin z grupy B, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K oraz żelaza, kwasu foliowego i cynku.

Chociaż objawy Celiakii znane były od dawna, osobom, która pierwsza powiązała objawy ze spożyciem pszenicy był holenderski pediatra Willem-Karel Dicke, który w 1953 roku zauważył i opisał objawy ustąpienia wysypki u dziecka po odstawieniu pieczywa i połączył ten fakt z pszennym glutenem.
Więcej na temat Celiakii, sposobów postępowania: leczenia i modyfikacji stylu życia- w kolejnych odsłonach „Czy wiecie, że…”

CELIAKIA cz.2.